CROATIA

Otvaramo vrata za nove terapije

Otvaramo vrata za nove terapije

Medis je ubrzo nakon osnivanja 1989. godine svoje poslovanje iz Slovenije proširio i na susjedne zemlje. Danas smo prisutni u 18 europskih zemalja, uključujući i Hrvatsku. Povodom 35 godina poslovanja direktorica Medisa Maja Strnad Cestar dala je intervju za hrvatski stručni magazin Pharmabiz o ključnim odrednicama dosadašnjeg uspjeha. 

Medis ove godine obilježava značajan jubilej, na čemu Vam čestitamo! Kako Vi vidite uspjeh i rast tvrtke tijekom proteklih 35 godina?

Iskrena Vam hvala na čestitkama! Jako nas raduje naša obljetnica, a 35 godina je dosta dugo razdoblje za jednu tvrtku, barem sudeći prema podacima da gotovo tri četvrtine tvrtki propadnu nakon deset godina poslovanja. Stoga mogu sa sigurnošću i ponosom reći da je Medis zdrava i financijski čvrsta međunarodna tvrtka s predanom ekipom zaposlenika. Zasigurno nas je snažna i talentirana ekipa dovela do točke da možemo reći da smo vodeća tvrtka za cjelovit marketing lijekova na recept, lijekova bez recepta, dodataka prehrani, medicinskih proizvoda i bolničke opreme u srednjoj i istočnoj Europi. Tijekom svih ovih godina uspjeli smo održati svoju neovisnost, ostali smo tvrtka u slovenskom vlasništvu i nismo dio nikakve korporacije ili stranog financijskog fonda.

Prema Vašem mišljenju, što Medis čini jedinstvenim na tržištu? Koji su ključni elementi i strategije zaslužni za poslovni uspjeh i napredak koji je tvrtka ostvarila?

Kad je moj otac Tone Strnad prije 35 godina osnovao tvrtku za farmaceutski marketing, bili smo gotovo jedino poduzeće te vrste u regiji. Danas smo suočeni s jakom konkurencijom koja od nas traži stalno prilagođavanje. Moramo biti agilni, učinkoviti i inovativni. U isto vrijeme kao farmaceutska tvrtka moramo poslovati u skladu s najvišim etičkim standardima koji se zahtijevaju u našoj industriji. Kao vlasnici ili kao tvrtka nikada nismo bili uključeni ni u jednu korupcijsku aferu jer je za nas etično i transparentno poslovanje uistinu jedini mogući način djelovanja. Često nam se to čini samo po sebi razumljivim, ali ako malo pogledamo oko sebe, vidimo da to definitivno nije uvijek tako.

Spomenula sam da je naše poslovno okruženje sve konkurentnije, ali usprkos tome uspijevamo zadržati trend rasta. Osim toga, farmaceutsko tržište cjenovno je regulirano pa korekcija cijena uglavnom nije moguća unatoč inflaciji i sve višim troškovima. Stoga smo se usmjerili u optimizaciju svoga poslovanja i digitalizaciju procesa te na taj način nastojimo povećati učinkovitost. Radimo na dugi rok i želimo očuvati tvrtku za sljedeće generacije te zbog toga radimo ekonomično i promišljeno – i to i na regionalnoj i na lokalnoj razini.

Svjesni smo da su zaposlenici, kojih danas ima oko 400, naša velika konkurentska prednost. Za nas se odlučuju ambiciozni, kreativni i kompetentni zaposlenici jer znaju da gradimo odnose pune poštovanja i predane ekipe te da zaposlenicima pružamo priliku za rast i kontinuirano usavršavanje.

I konačno, velik naglasak stavljamo na izgradnju dobrih i dugotrajnih odnosa s kupcima, partnerima i drugim dionicima, a svojom stručnošću zaslužili smo njihovo povjerenje. Upravo u sklopu naše 35. obljetnice pozvali smo partnere da povodom tog lijepog jubileja iznesu svoje mišljenje o suradnji s Medisom. Dobili smo uistinu ohrabrujuće riječi, čak je jedan od partnera napisao da smo sinonim za partnerstvo. To i meni osobno jako mnogo znači.

Medis od osnivanja postiže kontinuiran i stabilan rast, a za 2024. godinu planirate prihod od 146 milijuna eura, uz više od 400 zaposlenih. Koji su čimbenici pridonijeli tom financijskom uspjehu i stabilnosti tvrtke?

U posljednje tri godine promet nam je snažno porastao, u 2023. godini ostvarili smo 137 milijuna eura prodaje, a za ovu godinu planiramo približno 9 milijuna više. Uvelike smo proširili svoj portfelj proizvodima postojećih, a i novih partnera. Istodobno razvijamo i svoje brendove. Gledano po zemljama, u proteklom razdoblju imali smo velika ulaganja u širenje poslovanja u Poljskoj i Rumunjskoj. U svakom slučaju, naši su ciljevi realni i odgovorni, ali ambiciozni, kakvi su oduvijek i bili u prošlosti.

Kome su konkretno namijenjene usluge koje pružate i zašto se farmaceutske tvrtke odlučuju za suradnju upravo s Medisom?Tko su vaši glavni partneri?

Organizirani smo u četiri strateške poslovne jedinice – lijekovi na recept, lijekovi bez recepta, bolnička opskrba i medicinska estetika. Svaka poslovna jedinica usredotočena je na svoj segment poslovanja. Neki lijekovi bez recepta rezultat su našega vlastitog razvoja, a većinu proizvoda u našem portfelju proizvode naše partnerske tvrtke, uglavnom veliki svjetski farmaceutski ili biotehnološki proizvođači. Ta poduzeća moramo uvjeriti da nam povjere posao dovođenja njihovih proizvoda u našu regiju, koja često uopće nije na njihovom „zemljovidu“. Pritom se brinemo o cjelovitom marketingu partnerskih proizvoda, odnosno o svim uslugama koje su potrebne za uspješan ulazak na tržišta u našoj regiji s naglaskom na inovacije.

Što se tiče lijekova na recept, naši su ključni partneri Alimera, Biogen, Biotest, Ferrer, Medac, Pierre Fabre, Santen i UCB. Kod bolničke opskrbe naš partner je B. Braun već 30 godina, a u partnerstvu smo i s tvrtkama Aesculap, Cytosorbents, Enovis, Gaumard, Optiplan, Paion, Skillqube i Zimmer. Kod proizvoda bez recepta, dodataka prehrani i hrane za dojenčad surađujemo među ostalima s tvrtkama Ferrer, Novalac, Pleuran, Pohl Boskamp i Urgo, a ujedno imamo čitav niz inovativnih vlastitih robnih marki s područja dodataka prehrani. Medicinska estetika naša je najmlađa poslovna jedinica u kojoj trenutačno imamo dva partnera – Crown Aesthetics i Merz Aesthetics.

Spomenuli ste kako globalni proizvođači lijekova često zaobilaze našu regiju. Možete li pojasniti na što ste točno mislili? Postoje li specifični izazovi, prepreke ili percepcije vezane za farmaceutsko tržište naše regije koje odvraćaju proizvođače?

Regija u kojoj djelujemo vrlo je raznolika. Države se razlikuju po broju stanovnika, a i po razvijenosti i veličini BDP-a koji se izdvaja za zdravstvo. Zbog iznimne fragmentacije tržišta globalne farmaceutske i biotehnološke tvrtke često oklijevaju hoće li uopće ući u našu regiju ili ne. Ograničavaju ih složenost i raznolikost lokalnih zakona, različiti jezici i pisma, kulturne i gospodarske razlike te spori administrativni procesi. Sve to pridonosi visokim troškovima ulaska na ta tržišta i održavanja poslovanja.

I tu mi stupamo na scenu. Naš je zadatak pomoći partnerima pojednostaviti ulazak na tržište te minimizirati troškove i poslovne rizike. U 35 godina postojanja stekli smo dragocjeno iskustvo i puno znanja o tome kako našim partnerima omogućiti što brži, jednostavniji i učinkovitiji ulazak na lokalna tržišta. Međutim, to je utrka na duge staze i, vjerujte mi, jako naporan posao.

S kojim je portfeljem Medis prisutan na hrvatskom tržištu? Možete li istaknuti ključna terapijska područja u kojima ste posebno zastupljeni?

Na hrvatskom tržištu dostupni smo bolesnicima kroz bolnički i ljekarnički sektor. Posebno smo jaki u neurologiji i oftalmologiji, a prisutni smo i u reumatologiji, dermatologiji, pulmologiji, ginekologiji, hematologiji i pedijatriji. Istaknula bih i područje estetske medicine, gdje smo također prisutni s prestižnim markama našega partnera Merz Aesthetics i Crown Aesthetics s s proizvodima BIOJUVE.

Po mom mišljenju neetično je i neprihvatljivo da bolesnik ne može biti liječen iako rješenje za njegovo ili njezino bolje zdravlje već postoji.

Kako ocjenjujete razinu dostupnosti novih i inovativnih terapija u Hrvatskoj u usporedbi s drugim zemljama u kojima Medis posluje? Postoje li značajne razlike u brzini i opsegu uvođenja takvih terapija te što smatrate glavnim izazovima u Hrvatskoj u vezi s time?

Iako svjedočimo značajnom porastu broja inovacija i neviđenoj brzini razvoja, osobito u posljednjih nekoliko godina, ne dopire svaka nova terapija do bolesnika kojima je potrebna. Samo pomislite: kako inovacije koriste bolesnicima ako oni nemaju pristup terapijama?

Analize Europske federacije farmaceutskih industrija i udruženja (EFPIA) ukazuju na velike razlike između država Europske unije prema dostupnosti lijekova i vremenu koje je potrebno za uvrštenje lijeka na liste nacionalnih zavoda za zdravstveno osiguranje. Na primjer, ako uzmemo u obzir samo države u kojima Medis posluje, vidimo velike razlike. Prosječno vrijeme za uvrštenje lijeka na listu lijekova kreće se od 283 dana u Austriji do 804 dana u Poljskoj. Hrvatska je s 555 dana negdje na sredini.

Uzimajući u obzir da je Hrvatska, u usporedbi s mnogim drugim europskim zemljama, puno manje tržište te da izdvaja niži udio BDP-a za zdravstvo, ocjenjujem da je dostupnost inovativnih terapija u Hrvatskoj dobra. To ukazuje na potrebu za učinkovitom zdravstvenom politikom i snažnom suradnjom među dionicima kako bi osigurali da svi bolesnici imaju jednak pristup terapijama, bez obzira na zemlju podrijetla. Po mom mišljenju neetično je i neprihvatljivo da bolesnik ne može biti liječen iako rješenje za njegovo ili njezino bolje zdravlje već postoji. Ostvarivanje tog cilja zajednička je odgovornost svih uključenih strana – farmaceutske industrije, vlada i lokalnih vlasti, Europske komisije i Europske agencije za lijekove (EMA) – kako bi se bolesnici doista stavili na prvo mjesto.

Koje još posebnosti prepoznajete na hrvatskom tržištu lijekova i medicinskih proizvoda u odnosu na druga tržišta regije? Kako Medis prilagođava svoje strategije da bi uspješno poslovao u tom osobitom okruženju?

U Medisu se uvijek trudimo osigurati da lijek koji dovedemo na hrvatsko tržište odgovara potrebama bolesnika. Tržišni pristup prilagođavamo specifičnostima hrvatskoga tržišta i lokaliziramo strategije. Osim toga, oslanjamo se na dugogodišnje praćenje trendova u Hrvatskoj i regiji, što nam omogućuje da na vrijeme identificiramo potrebe bolesnika i liječnika koristeći svoje znanje, poznavanje stručnosti i dugogodišnje iskustvo na tržištu – Medis je u Hrvatskoj prisutan od 1995. godine.

Stalno razmjenjujemo dragocjena iskustva i znanja s našim globalnim partnerima. Zahvaljujući toj prilagodljivosti, uspijevamo ostati ukorak s posljednjim znanstvenim postignućima i promjenama na globalnoj razini.

Medis je osnivač i pokrovitelj međunarodnog natječaja International Medis Awards (IMA). Kažete da je i ove godine pristigao velik broj prijava – ukupno 251. Kako ste došli na ideju za pokretanje tog natječaja?

U svakodnevnom radu s liječnicima i farmaceutima primijetili smo da se oni uz svoj redoviti rad s bolesnicima bave i znanstvenoistraživačkim radom, koji se uglavnom odvija u njihovo slobodno vrijeme. U našoj regiji mnogo je takvih vrhunskih stručnjaka čija se istraživanja redovito objavljuju u najpriznatijim svjetskim znanstvenim časopisima, a domaća javnost za njih uopće ne zna.

Da bismo podržali opći razvoj medicine i farmacije i time potaknuli na daljnja istraživanja, u Medisu smo 2014. godine osnovali nagrade IMA kao glavni pokrovitelj tih nagrada. Cilj je dodjele nagrada povećati javnu prepoznatljivost liječnika i farmaceuta koji se uz svoj redoviti posao bave i znanstvenim istraživanjima.

Možete li nam detaljnije objasniti kome je namijenjen natječaj IMA, odnosno tko se može prijaviti i koji su kriteriji za prijavu? Kako izgleda proces ocjenjivanja radova i tko su članovi ocjenjivačkog žirija?

Za nagrade IMA mogu se natjecati liječnici i farmaceuti koji su svoje znanstvenoistraživačke radove u posljednjoj godini objavili u uglednim znanstvenim publikacijama s impact factorom većim od 1,500. Kriteriji odabira detaljno su svake godine navedeni u pozivu na natječaj.

Natječaj je otvoren za devet medicinskih područja i održava se u jedanaest zemalja srednje i istočne Europe. Prijavljene znanstvene radove neovisno ocjenjuje međunarodni stručni žiri koji je sastavljen od deset uglednih profesorica i profesora. U postupku ocjenjivanja žiri najprije odabire nominirane radove koji ispunjavaju visoke uvjete za uvrštenje na natječaj. Zatim odabire po dva finalista i konačno po jednog pobjednika za svako područje. Kako bi se osigurala visoka razina objektivnosti, članovi žirija imaju trogodišnji mandat, a ove godine imenovani su novi članovi. Drago nam je što nam se kao članica žirija intenzivnu medicinu i anesteziologiju pridružila prof. dr. sc. Jasminka Peršec, dr. med., iz Hrvatske.

U Medisu se uvijek trudimo osigurati da lijek koji dovedemo na hrvatsko tržište odgovara potrebama bolesnika.

Koliki je interes među hrvatskim liječnicima i farmaceutima za sudjelovanje na natječaju koji je prisutan u Hrvatskoj od samoga početka?

Primjećujemo da su zbog visokih mjerila natječaja prijavljeni znanstvenici ponosni već i ako ih žiri uvrsti među finaliste za nagrade. Finalisti, a posebno pobjednici, nerijetko su iznenađeni činjenicom da je njihov rad zapažen – da su dobili cijenjeno priznanje o kojemu izvještavaju mediji te da njihovo postignuće ima odjeka u širem društvu u kojem žive i rade. Nagrade IMA već smo vidjeli među referencama u životopisima, što dokazuje da nagrade imaju težinu u medicinskim i farmaceutskim krugovima.

Iz Hrvatske već tradicionalno dolaze mnoge prijave, finalisti pa čak i pobjednici natječaja! Do sada je bio 31 finalist iz Hrvatske, a među njima čak 16 pobjednika. To pokazuje visoku razinu znanstvenoistraživačkog rada, a ujedno potvrđuje da među liječnicima i farmaceutima vlada veliko zanimanje za nagrade te da se nagrade cijene, što nas posebno veseli.

Gdje vidite Medis za deset godina? Koje su ključne strateške smjernice koje će oblikovati budućnost tvrtke u sljedećem desetljeću?

Cilj nam je graditi na temeljima koje smo postavili proteklih godina. Ključno će biti unapređenje poslovanja i jačanje lokalnih ekipa u našim najmlađim zemljama, u kojima smo počeli poslovati u posljednjih pet godina. Pojačat ćemo fokus na bolničku opskrbu i nastaviti širiti portfelj lijekova na recept, posebno na područjima rijetkih bolesti, neurologije i onkologije, gdje smo već sada vrlo jaki. Kod proizvoda bez recepta ulagat ćemo u razvoj vlastitih brendova, posebice kod zdravlja probavnog sustava, općeg dobrog stanja organizma i plodnosti. Nastojat ćemo ostati izvrstan poslodavac koji će privlačiti ambiciozne i motivirane ljude. S obzirom na dolazak novih generacija Z i alfa na tržište rada, poslovanje bez održive odgovornosti neće biti moguće, stoga je ulaganje u održiva rješenja također jedan od naših važnih zadataka u sljedećem desetljeću.

Razgovarali smo o Medisu i nagradama IMA, a nismo se dotaknuli Vas osobno. Za kraj, otkrijte nam tko je Maja Strnad Cestar izvan ureda? Koje su Vaše strasti, interesi i aktivnosti koje Vas ispunjavaju izvan poslovnog okruženja?

Moj privatni i poslovni život jako su isprepleteni i ne mogu reći da sam privatno drukčija nego poslovno. Volim ljude. Zanima me kakve su njihove priče, što ih veseli i što ih nadahnjuje, kako žele napredovati i usavršavati se. Uistinu volim putovati. Tako da svoj „europski mozak“ ostavljam kod kuće i takvim očima pratim druge zemlje. Najviše volim ritam lokalnih tržnica koje autentično, nenametljivo zrače kulturom naroda i njegovim običajima. Volim i trčati. Vjerojatno i zato što to mogu činiti bez posebnih priprema i posebne opreme – obujem tenisice i krećem! Naslijedila sam i radost prema pripremi različitih jela, osobito predjela, gdje mi je osim okusa bitan i izgled jela, odnosno dekoracija. Nakon posla volim napraviti ručak za svoja tri dečka. To je vrijeme za nas – da umirimo misli, podijelimo važne događaje i osjećaje dana te pogledamo što nas čeka sutra.